Film Brat Štefan

Košická arcidiecéza spolu s rehoľou minoritov pozývajú všetkých na verejnú predpremiéru dokumentárneho filmu Brat Štefan.

Premietanie sa uskutoční v pondelok 26. februára o 19:00 hod. v pastoračnom centre pri Kostole Sv. rodiny v Košiciach – Furči. Jeho televíznu premiéru odvysiela RTVS Dvojka na Veľký piatok vo večerných hodinách.

Režisér Marek Poláček sa pokúsil v krátkom, zhruba polhodinovom filme, vystihnúť životný osud mladého minoritského novica Štefana Iglódyho, ktorý  žil v rokoch 1621 – 1639. Tento rehoľník sa narodil ako šľachtic a bol vychovaný vo veľkej nenávisti ku katolíkom. V období dospievania prežil osobnú konverziu. Musel preto opustiť všetko, čo mal. Vstúpil do služieb grófa Štefana Ňáryho a po dvoch rokoch poprosil o prijatie do rehole minoritov. V obci Rad na východnom Slovensku sa stal novicom. Medzi bratmi žil veľmi zbožne a v duchu pokánia ochotne prijal aj službu kláštorného kveštára. Bol umučený vo veku 18 rokov po tom, ako odmietol vzdať sa katolíckej viery a vrátiť sa domov k svojim príbuzným. Rehoľa minoritov pracuje na otvorení procesu jeho beatifikácie.

Vo filme Brat Štefan spoznajú diváci nielen osud mladého rehoľníka, ale aj dobrodružné okolnosti oživenia jeho príbehu v posledných desaťročiach.

Pri svätej omši 26.2. o 18:00 v Kostole Svätej Rodiny pátri minoriti nám priblížia životné svedectvo mladého mučeníka. Bližšie informácie o jeho živote nájdete na www.stefaniglody.sk

Share

You may also like...